Οδηγίες προς γονείς και μαθητές για τη λειτουργία των σχολείων από τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου.

Η συνέχιση της λειτουργίας των σχολείων κατά τη διάρκεια της πανδημίας που αναμένεται ότι θα συνεχιστεί κατά τους επόμενους μήνες είναι εξαιρετικά σημαντική.

Η παρουσία των παιδιών στο σχολείο, είναι απαραίτητη και δεν μπορεί να αντικατασταθεί με την αποκλειστική εξ αποστάσεως ηλεκτρονική διδασκαλία. Η παρουσία στο σχολείο είναι σημαντική για την εκπαιδευτική διαδικασία, την απόκτηση νέων γνώσεων και την ανάπτυξη δεξιοτήτων. Επιπλέον, οι δημιουργικές σχέσεις με τους συμμαθητές και τους διδάσκοντες, η συμμετοχή στο παιχνίδι και τις αθλητικές δραστηριότητες έχουν μεγάλη σημασία για την κοινωνική και συναισθηματική ολοκλήρωση των παιδιών και των εφήβων, τη σωματική και ψυχική τους υγεία.

Η πλήρης λειτουργία του σχολείου είναι σημαντική και για τους εργαζόμενους γονείς που έτσι έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στην παραγωγική διαδικασία.

Διαβάστε εδώ…

Οδηγίες για γονείς

Οδηγίες για μαθητές

Πώς μιλάμε στα παιδιά για τον ιό