Υποβολή Αίτηση-Δήλωσης ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021 από 8 έως 19 Μαρτίου 2021

Σύμφωνα με ΦΕΚ που δημοσιεύθηκε από το Υπουργείου Παιδείας ως προθεσμία υποβολής των Αιτήσεων-Δηλώσεων (Α-Δ) των αποφοίτων για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του Γενικού και του Επαγγελματικού Λυκείου έτους 2021 ορίζεται το χρονικό διάστημα από 8/3/2021 ως 19/3/2021. Η υποβολή των Αιτήσεων – Δηλώσεων των αποφοίτων για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του Γενικού και του Επαγγελματικού Λυκείου έτους 2021 θα γίνει στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του αποφοίτου. Σε όποιο Λύκειο υποβληθεί η Α-Δ του αποφοίτου, σε αυτό το Λύκειο ή στο αντίστοιχο εξεταστικό κέντρο θα εξεταστεί ο απόφοιτος.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει στο email του σχολείου να εκδηλώσουν την επιθυμία τους για μετάβαση στη σχολική μονάδα για υποβολή της αίτησης δήλωσης. Στη συνέχεια οι υποψήφιοι θα λάβουν από τους Διευθυντές απαντητικό email με την ακριβή ημέρα και ώρα μετάβασης στο Λύκειο, καθώς και θα λάβουν συνημμένα και την αριθμ. Φ.251/22933/Α5/26-02-2021(Β’826) ΥΑ.

Συνεπώς, οι υποψήφιοι χρησιμοποιώντας τον κωδικό SMS 3 (μετάβαση σε Δημόσια Υπηρεσία) θα μεταβαίνουν στη σχολική μονάδα φέροντας μαζί τους το απαντητικό email του σχολείου, στο οποίο θα αναγράφεται η ακριβής μέρα μετάβασης (σε μορφή έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή), το απολυτήριο τους αν είναι απόφοιτοι, καθώς και την αριθμ. Φ.251/22933/Α5/26-02-2021 (Β’826) ΥΑ, σε περίπτωση που χρειαστεί να δικαιολογήσουν την μετακίνηση τους.

Δικαιολογητικά που πρέπει να έχει μαζί του ο απόφοιτος όταν θα προσέλθει στο σχολείο

• Συμπληρωμένη την Αίτηση – Δήλωση
  • Απολυτήριο ΕΠΑΛ
  • Ταυτότητα ή Διαβατήριο