Δενδροφύτευση στη παραλία Αρκίτσας

Δράση εθελοντικής δενδροφύτευσης σήμερα για τους μαθητές μας  υπό  την  αιγίδα του Δήμου Λοκρών  σε συνδυασμό με  σχολικό περίπατο στην παραλία Αρκίτσας.

Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι μαθητές του σχολείου μας οι οποίοι ακούραστα δενδροφύτευσαν και στη συνέχεια πότισαν τα φυτά με την βοήθεια των υπαλλήλων του Δήμου.

Οι δράσεις δενδροφύτευσης υπό την αιγίδα και συντονισμό των υπηρεσιών του Δήμου και του Δασαρχείου  θα συνεχισθούν σε μια προσπάθεια αποκατάστασης του περιβάλλοντος της περιοχής. Με τον τρόπο αυτό δημιουργούμε νέους πνεύμονες πρασίνου στον τόπο μας.

Στόχος μας είναι η απόκτηση οικολογικής συμπεριφοράς, η ευαισθητοποίηση των  νέων στα θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και η ανάπτυξη του  εθελοντισμού. Συμμετέχουμε   σε δράσεις  για να κάνουμε την περιοχή μας πιο όμορφη, σε πείσμα εκείνων που προσπαθούν να  καταστρέφουν.

Συγχαρητήρια σε όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές μας για τη μαζική συμμετοχή τους σε αυτή την εθελοντική δράση!!!