Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της ψηφιακής τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας. Το σχολείο μας αρχικά συμμετείχε για στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο» που διενεργήθηκε στο διάστημα Οκτώβριος 2023 έως Δεκέμβριος 2023, με τις μαθήτριες, Αγκόλλι Άννα Μαρία, Αλεξίου Παναγιώτα, Τσάνι Μαρίζα και Ψαθά Μαργαρίτα,  με την αφορμή του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 και με την καθοδήγηση και υποστήριξη της εκπαιδευτικού Τσούνη Νικολίτσας. Επίσης το σχολείο μας συμμετείχε σε διαδικτυακή εκδήλωση του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου για τον Εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024. Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για το πως μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια, πως να προάγουν την ισότητα και πως να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο.