Προσέλκυση νέων στο ναυτικό επάγγελμα

Πραγματοποιήθηκε στις 22/02/2024, εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Προσέλκυση νέων στο ναυτικό επάγγελμα», που αφορά στη διοργάνωση και διεξαγωγή εκπαιδευτικών επισκέψεων, σε σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές για το έργο των Σχολών Εμπορικού Ναυτικού και των προοπτικών του ναυτικού επαγγέλματος.

Ειδικότερα οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με:
 – τις δημόσιες Σχολές Εμπορικού Ναυτικού,
 – τον τρόπο εισαγωγής των σπουδαστών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
–  τη φοίτηση στις Α.Ε.Ν.
 – τις ευκαιρίες – προοπτικές απασχόλησης των Αξιωματικών Ε.Ν., προκειμένου να επιλέξουν να   ακολουθήσουν την καριέρα του Αξιωματικού Εμπορικού Ναυτικού και τη σταδιοδρομία στη θάλασσα.

Η παρουσίαση- ενημέρωση έγινε από την Αρχικελευστή Λ.Σ. Μαρμαρινού Στυλιανή και την Επικελευστή Λ.Σ. Μαντανίκα Αναστασία, του Γ’ Λιμενικού Τμήματος Σκάλας Αταλάντης.

Η δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο, του σχεδίου δράσης με τίτλο: «Οι μαθητές ανακαλύπτουν την επιχειρηματικότητα, εξερευνώντας την αγορά εργασίας», που υλοποιείται στην σχολικής μας μονάδας για το σχολικό έτος 2023-24.