Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

Την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023 με αφορμή της  Διεθνούς Ημέρας για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών στις 25 Νοεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση-ενημέρωση στο σχολείο μας από το Κέντρο Κοινότητας με Παράρτημα Ρομά του Δήμου Λοκρών, σε συνεργασία με το Συμβουλευτικό Κέντρο Λαμίας.

Σκοπός ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών της Γ΄ Λυκείου για θέματα που αφορούν την έμφυλη βία, τις μορφές βίας και συγκεκριμένα την βία κατά των γυναικών. Εισηγήτριες ήταν η Ψυχολόγος κ. Χριστοδούλου Κατερίνα και η Νομικός κ. Σκανδάλη Αθηνά από το Συμβουλευτικό Κέντρο Λαμίας, καθώς και η Κοινωνική Λειτουργός του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Λοκρών κ. Τσιάτα Αγγελική.

Στη εκδήλωση παρευρέθηκαν ως Εκπρόσωπος του Δήμου, η Δημοτική Σύμβουλος και μέλος του Σχολικού Συμβουλίου του ΕΠΑ.Λ.  κ. Κυριάκου Έλενα, η Διευθύντρια Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης, Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Λοκρών κ. Παπαναγιώτου Άννα και η Ειδική Συνεργάτης του Δημάρχου Λοκρών κ. Τρικαλιώτη Έλενα.