ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ-ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ-ΕΛΑΤΤΩΝΩ

Σήμερα 9 Απριλίου 2024 υποδεχθήκαμε στο σχολείο μετά από πρόσκλησή μας, το Δήμαρχο Λοκρών κ. Ζεκεντέ Αθανάσιο συνοδευόμενο από τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Νικολάου Δημήτρη και την  Αντιδήμαρχο υπεύθυνη Παιδείας του Δήμου κα. Καζάνα Γιούλη.   Ο Δήμαρχος μίλησε στους μαθητές της Α΄ τάξης για την Ανακύκλωση των απορριμμάτων και  τις μεθόδους που εφαρμόζονται στο Δήμο Λοκρών. Αφορμή για την πρόσκληση του Δημάρχου στάθηκε  η συμμετοχή των μαθητών σε πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: «ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ – ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ – ΕΛΑΤΤΩΝΩ» που υλοποιείτε στο σχολείο μας το τρέχον σχολικό έτος 2023-24 με υπεύθυνη την Υποδιευθύντρια κα. Τσούνη Νικολίτσα σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς κα. Γερμάνη Ραφαηλία και κα. Αθανασιάδου Ειρήνη. Ο κ. Δήμαρχος τόνισε στους μαθητές ότι Ανακύκλωση είναι η διαδικασία με την οποία επαναχρησιμοποιούνται διάφορα υλικά ή οτιδήποτε αποτελεί γρήγορο αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας και το οποίο στην μορφή που είναι δεν αποτελεί πλέον αγαθό για τον άνθρωπο. Στη διαδικασία αυτή συνήθως τα απορρίμματα μετατρέπονται σε πρώτες ύλες από τις οποίες παράγονται νέα προϊόντα. Ακόμα με την ανακύκλωση μειώνεται ο όγκος των απορριμμάτων που καταλήγουν σε χώρους υγειονομικής ταφής απορριμμάτων (ΧΥΤΑ) , και ανοίγουν νέες θέσεις εργασίας. Ο κ. Δήμαρχος ενημέρωσε τους μαθητές  για τον όγκο των σκουπιδιών που “δημιουργούμε” στο Δήμο, το κόστος τους και τη σημασία της Ανακύκλωσης. Παρουσίασε με πολύ στοχευμένες διαφάνειες τις μεθόδους που εφαρμόζονται στο Δήμο Λοκρών και τα μεγέθη.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Δήμαρχο   για την σημερινή ενημερωτική συνάντηση που είχε μαζί μας.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ