18-12-2019 Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών της Α΄ τάξης στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΔΩΝ στην περιοχή Θησείο Αθηνών

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή που διοργανώθηκε στο ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΔΩΝ στο Θησείο. Παρακολούθησαν την έκθεση «ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ» που λειτουργεί υπό την αιγίδα των Υπουργείων Πολιτισμού – Αθλητισμού και Παιδείας – Θρησκευμάτων.
Βιωματικές, αλληλεπιδραστικές ξεναγήσεις στα σημαντικότερα τεχνολογικά επιτεύγματα που υπηρέτησαν τον Πόλεμο στην Αρχαία Ελλάδα. Οι μαθητές μας θαύμασαν τα επιλεγμένα εκθέματα από τα κορυφαία επιτεύγματα της εξέλιξης της αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας. Πρόκειται για αυτόματες μηχανές με επιστημονικό και πρακτικό ενδιαφέρον που αναπτύχθηκαν ή εξελίχθηκαν κατά την Ελληνιστική περίοδο.
Οι διάφοροι μηχανισμοί της Αρχαίας Ελλάδας ήταν οι προπομποί για την σύγχρονη ρομποτική και για τους αυτοματισμούς.