Διατροφή και Υγεία

Την Τρίτη 21/1/2020 είχαμε μια επικοδομητική συζήτηση με τη Διαιτολόγο – Διατροφολόγο κ. Μυρτώ Μαρία Μυλωνά μέσω διαδικτύου και με τη βοήθεια του προγράμματος The Tipping Point. Η ομάδα μαθητών ήταν από την πρώτη τάξη του σχολείου μας και η συνάντηση οργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός. Το θέμα της συζήτησης ήταν Διατροφή και Υγεία. Η κ. Μυλωνά ενημέρωσε τους μαθητές για την Διατροφή στην εφηβεία, τους μίλησε για την αξία και την ισορροπία των γευμάτων, για τη σημασία του πρωινού γεύματος και απάντησε σε ερωτήσεις τους. Την ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες καθώς και για τις επιστημονικές της γνώσεις που μετέδωσε στους μαθητές μας. Ήταν μια εμπειρία πρωτόγνωρη για όλους μας και ανυπομονούμε για την επόμενη διαδικτυακή μας ενημέρωση με γνώμονα τον επαγγελματικό μας ορίζοντα!