Διδακτικές επισκέψεις στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ

Στις  06/4 , 13/4 και 14/4/2022, τα τμήματα της  Α’ τάξης του ΕΠΑ.Λ.  Αταλάντης,  στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης  ‘Η μάθηση και η ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας μέσα από τη γνωριμία με την αγορά εργασίας’ που υλοποιείται στο σχολείο μας, πραγματοποίησε διδακτική  επίσκεψη στο εργοστάσιο της Ελληνικής  Ζυθοποιίας Αταλάντης “ΕΖΑ”. Στις σύγχρονες παραγωγικές εγκαταστάσεις της ΕΖΑ, οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να ξεναγηθούν και να δουν από κοντά μια σύγχρονη, πλήρως καθετοποιημένη μονάδα παραγωγής και εμφιάλωσης μπύρας. Οι άνθρωποι της “ΕΖΑ” μας υποδέχτηκαν σε μια αίθουσα, ιδιαίτερης ομορφιάς με έντονο το βιομηχανικό στοιχείο. Στην συνέχεια έγινε παρουσίαση και προβολή της διαδικασίας παραγωγής της μπύρας από τις πρώτες ύλες έως την διανομή της. Ακολούθησε ξενάγηση σε όλους τους χώρους του εργοστασίου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για όλη την γραμμή παραγωγής άλλα και για το ανθρώπινο δυναμικό και τον ρόλο του και η εμπειρία τους θα αποτελέσει πηγή ιδεών.