Επίσκεψη στο ΚΤΗΜΑ ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗ μαθητών της Α΄ τάξης και της Β΄ τάξης του τομέα ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ του ΕΠΑ.Λ. ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ

Το κτήμα Χατζημιχάλη βρίσκεται στην Αταλάντη από το 1973. Όπως μας εξήγησαν στην ξενάγηση,  η επιλογή του εδάφους βασίστηκε στο μοναδικό μικροκλίμα που υπάρχει στην περιοχή. Το δροσερό αεράκι που κατεβαίνει από τον Παρνασσό και η θαλάσσια αύρα του Ευβοϊκού κόλπου συναντώνται εκεί και δημιουργούν ένα ιδανικό οικοσύστημα για την καλλιέργεια του αμπελιού. Το Κτήμα Χατζημιχάλη διαρκώς εξελίσσεται και βελτιώνεται, δημιουργώντας αυθεντικά κρασιά μέσα σε ένα οικοσύστημα το οποίο υποστηρίζει την τοπική παράδοση και τις κοινωνικές αξίες. Η φιλοξενία που δεχτήκαμε, πραγματική φιλοξενία ομηρικών χρόνων! Μας εξήγησαν και μας ξενάγησαν σε όλους τους χώρους του μαγευτικού κτήματος.   Κάθε λεπτό που απολαύσαμε στο κτήμα θα μας μείνει αξέχαστο. Η θετική και ενδιαφέρουσα ανταπόκριση των μαθητών ήταν αρωγός στη πραγματοποίηση των στόχων της διδακτικής επίσκεψης.